Biyografi

Konuşma

1975 Ankara doğumlu Özel Oytun Türkoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim gördü.

İş hayatına bilişim sektöründe atılan Türkoğlu, uzun yıllar petrol ve doğalgaz şirketlerine bilişim ve yönetim danışmanlığı hizmetlerini sundu.

2013 yılında Türkiye’de markalaştırma ajansı konseptiyle bir ilk olan, Markör Markalaştırma Ajansı’nı kurdu. Markör, özellikle KOBİ’lere ve büyüme hedefi olan firmalara, kurumsallaşma, marka yönetimi ve dijital pazarlama konularında danışmanlık hizmetleri vermektedir.

2015 yılı başları itibariyle, Antalya’da iquee.m ile ortak olarak, otel sektörüne dijital pazarlama ve marka yönetimi ile girmiş, şu anda çok sayıda otel ve otel partneri şirketle çalışmalar yürütmektedir. 2018 yılı itibariyle Markör Markalaştırma Ajansı ve iqueem markalarının birleşiminden oluşan I am Global Şirketler Topluluğu kurucu ortağıdır.

Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için, yenilikçi iş fikirlerine markalaşma, sosyal medya ve pazarlama konularında mentorluk, iş ortaklığı ve danışmanlık hizmetleri vermekte,  Lösev, Türk Kızılayı, Startup Mentor Turkey ve İzmir Ticaret Odası ile mentor ve eğitimci olarak faaliyetlere katılmaktadır.

Türkoğlu, üniversitelerde ve STK’larda “Sat Kendini – Kişisel markalaşma ve pazarlama sanatı” , “Üniversiteden İş Hayatına Markalaşma”, oteller için de dijital pazarlama, markalaşma ve kriz yönetimi eğitimlerini vermektedir. Bazı yayın kuruluşlarında markalaşma üzerine yazıları bulunmaktadır. Girişimcilik ekosisteminde düzenlenen birçok faaliyette, konuşmacı, mentor ve jüri üyesi olarak görev almıştır. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından “Yılın sosyal medyayı en iyi kullanan girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür. Türkoğlu evli ve Pera Türkoğlu’nun babasıdır.