Biyografi

Konuşma

1975 Ankara doğumlu Özel Oytun Türkoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim gördü.

İş hayatına bilişim sektöründe atılan Türkoğlu, uzun yıllar petrol ve doğalgaz şirketlerinin bilişim danışmanlığını yürüttü.

2013 yılında Türkiye’de markalaştırma ajansı konseptiyle bir ilk olan, Markör Markalaştırma Ajansı’nı kurdu. Markör, özellikle KOBİ’lerin ve büyüme hedefi olan firmaların, kurumsallaşmaları, marka değerleri ve sosyal medya stratejileri konusunda halen birçok firmaya danışmanlık hizmetleri vermektedir.

2014 yılında Markör Grup adı altında girişimcisi, yatırımcısı veya ortağı olduğu şirketleri birleştirmiş, girişimcilikten teknolojiye, gıdadan hizmet sektörüne, birçok alanda verilen hizmetleri tek bir çatı altında toplamıştır.

Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için, yenilikçi iş fikirlerine markalaşma, sosyal medya ve pazarlama konularında mentorluk, iş ortaklığı ve danışmanlık hizmetleri vermekte,  Lösev, Türk Kızılayı, Startup Mentor Turkey ve İzmir Ticaret Odası ile mentor ve eğitimci olarak faaliyetlere katılmaktadır.

Türkoğlu, üniversitelerde ve STK’larda “Sat Kendini – Kişisel markalaşma ve pazarlama sanatı” , “Üniversiteden İş Hayatına Markalaşma” isimli seminerleri vermekte, bazı yayın kuruluşlarında markalaşma üzerine yazıları bulunmaktadır. Girişimcilik ekosisteminde düzenlenen birçok faaliyette, konuşmacı, mentor ve jüri üyesi olarak görev almıştır. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından “Yılın sosyal medyayı en iyi kullanan girişimcisi” ödülüne layık görüldü. Türkoğlu evli ve Pera Türkoğlu’nun babasıdır.